Mikor és hogyan veszítetted el önmagad? - Biztos, hogy ez a jó kérdés?

2024.09.17

A minap egy izgalmas beszélgetést folytattam a testvéremmel. Képzeld el, a téma nem volt más, mint hogy miért éreznek kiégést olyan látszólag sikeres, 30-40 év körüli nők és férfiak, akikről azt hinnéd, hogy boldogan élnek. Egyik nap még ragyogó karrier, kiegyensúlyozott magánélet, aztán hirtelen valami megváltozik. Mikor és hogyan csúszott félre a kép? Mi történt, hogy ezek az emberek valahol az úton elvesztették önmagukat?

Ebben a rohanó világban mindannyian arra törekszünk, hogy anyagi biztonságot teremtsünk. Lakást vegyünk, autót, új telefont, na és persze a külföldi nyaralás se maradjon ki. De hogyan érjük el mindezt? Egy jól fizető állással, rengeteg túlórával, és ha nem lenne elég, még haza is visszük a munkát, hogy a maradék szabadidőnket is azzal töltsük, amit inkább magunkra vagy a kapcsolatainkra fordíthatnánk. Szép kis csapda, nem igaz? Az ember lassan már csak egy mókuskerékben él, ahol a folyamatos pörgés és elvárások kimerítik mind a testet, mind a lelket. Az ilyen életvitel miatt nem csoda, ha előbb-utóbb felüti fejét a kiégés.

A fiataloknak sem könnyű. Ők már nem feltétlenül azt választják, ami boldoggá teszi őket. Egy szakma, ami jól fizet? Az megteszi. Majd megszokják, ugye? Olyan ez, mint egy előre elrendezett házasság: nem tudod, mi vár rád, de reméled, hogy elviselhető lesz, és a válás gondolata fel sem merülhet. A kérdés, hogy meddig tart ez az állapot? A valódi egyensúly megtalálása a munka és a magánélet között nem csupán időmenedzsment kérdése. Fontos az is, hogy tudatosan elválasszuk a munkával kapcsolatos tevékenységeket a szabadidős tevékenységektől, valamint figyelmet szenteljünk a mentális egészségünkre.

Sokszor az elvárások már generációk óta kódolva vannak a családban. Tovább kell vinni a családi vállalkozást, mert hát "ez az út". De vajon tényleg a tiéd "ez az út"? Eljátszhatod egy darabig, hogy minden rendben van. De hosszú távon képtelenség úgy élni, hogy nem a saját utadat járod. Lehet, hogy az elmédet sikerül elnémítanod, de a tested előbb-utóbb jelezni fog. Először csak apró figyelmeztetéseket küld, mondjuk álmatlanságot vagy hangulatingadozásokat. Aztán jönnek a komolyabb tünetek – derékfájás, nyakfájás, vagy bármi más. És ha még ekkor sem állsz meg, a tested kénytelen lesz drasztikusabban közbelépni. Ebben a kontextusban fontos meghatározni, hogy mit jelent számodra a siker. A siker nem csupán a munkahelyi elismerésekből és anyagi javakból áll, hanem abból is, hogy elégedett vagy az életeddel, és jól érzed magad a bőrödben.

A társadalmi, családi és önmagunk által támasztott elvárások sokszor nyomasztóak lehetnek. Az ember néha észre sem veszi, mennyire befolyásolja őt a környezete. Ahhoz, hogy kezelni tudjuk ezeket az elvárásokat, először is meg kell ismernünk őket, majd mérlegelni, melyek a valósak és melyek azok, amelyeket elengedhetünk.

A jövőképünk meghatározása szoros összefüggésben áll az önismerettel. Tisztában kell lennünk azzal, hogy mit szeretnénk elérni az életünkben. Ez nem csupán anyagi célokat jelent, hanem azt is, hogy tisztában legyünk azzal, milyen emberré szeretnénk válni, milyen kapcsolatokat szeretnénk ápolni, és milyen értékek mentén szeretnénk élni.

Az emberek gyakran hajlamosak a felszínes boldogságot hajszolni. Új autó, nagyobb lakás, drága nyaralás – mindezek pillanatnyi elégedettséget nyújthatnak, de vajon tényleg boldoggá tesznek? Érdemes mélyrehatóan elgondolkodni azon, hogy mi az, ami igazán boldoggá tesz. Ez lehet egy hobbi, egy jó beszélgetés, vagy akár csak egy csendes séta a természetben.

Az önismeret fejlesztésének számos módja van. Meditáció, naplóírás, coaching beszélgetések – mindezek segíthetnek abban, hogy jobban megismerjük saját magunkat. Az önismereti gyakorlatok nem csupán azt a célt szolgálják, hogy feltárjuk, mi az, amit igazán szeretnénk, hanem azt is, hogy felismerjük, mik azok a helyzetek, amelyek stresszt, vagy akár kiégést okozhatnak számunkra.

A célok kitűzése és elérése az élet egyik legnagyobb motivációs forrása lehet. Fontos azonban, hogy reális célokat tűzzünk ki magunk elé. Olyan célokat, amelyek megvalósíthatóak és hozzájárulnak a hosszú távú boldogságunkhoz és elégedettségünkhöz. Ebben segíthet, ha a célokat kisebb, könnyebben teljesíthető lépésekre bontjuk.

Az ideális helyzet az, ha a karrierünk hozzájárul az önmegvalósításunkhoz. Nem csak a munkánk során elért sikerekre kell gondolni, hanem arra is, hogy a munka révén hogyan válhatunk jobb emberré, hogyan fejleszthetjük képességeinket, és hogyan szolgálhatjuk a közösséget.

A család és a karrier összehangolása talán az egyik legnagyobb kihívás a modern világban. Fontos, hogy a munka ne menjen a családi élet rovására. Ehhez szükség van a családtagok támogatására, valamint arra, hogy a munkaadók elismerjék, milyen nagy jelentősége van a munka és a magánélet egyensúlyának. A közös idő, a beszélgetések, a minőségi együtt töltött idő mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kiegyensúlyozott életet élhessünk.

Vagyis elmondhatjuk, hogy a jövőkép és az önismeret kulcsfontosságúak a kiégés elkerüléséhez és a valódi siker és boldogság eléréséhez. Nem elég csak egy jól fizető pozíciót betölteni; az embernek tudnia kell, mi teszi őt igazán boldoggá, és hogyan találhatja meg az egyensúlyt a munka és a magánélet között. Az önismeret és a tudatos célkitűzések mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy teljes és kielégítő életet élhessünk.

Tehát a valódi kérdés nem az, hogy mikor és hogyan veszítetted el önmagad. Az igazi kérdés az: megtaláltad-e valaha önmagad?