Kiégés, avagy amikor már a kávé sem segít, és a kutyád sem bírja a képed

2024.09.15

A munkahelyed valahogy átváltozik egy katasztrófahelyszínné, ahol a feladatok úgy halmozódnak, mint a mosatlan edények, és te egyre inkább érzed, hogy a motivációszinted valahol a Mariana-árok mélyén van. Na, ez a kiégés. De mi is okozza, és hogyan lehet belőle kimászni, anélkül hogy meg kellene állnod a sarki cukrászdában, naponta ötször?

Miért égünk ki, és miért pont most?

Az egész kezdődik azzal a fantasztikus elképzeléssel, hogy mindent elérhetünk az életben. Főnökök lehetünk, milliárdosok, és majd a tengerparton szürcsölgethetjük a színes, mini ernyővel díszített koktélokat. A valóság azonban inkább arról szól, hogy e-mailek százait kell megválaszolnunk, miközben fél kézzel próbálunk kávét főzni, és a tengerparthoz akkor kerülünk a legközelebb, amikor a Zoom mentingre beállítjuk háttérképnek.

A kiégés azért is "népszerű" manapság, mert mindenki elvárja, hogy egyszerre legyél a munkában szuperhős, otthon ideális partner, és persze az Insta-képeid is tökéletesen mutassanak. Sokat várunk magunktól, és a világ is sokat vár tőlünk. Egyszerre kellene mindenben sikeresnek lenni: karrierben, magánéletben, hobbiban, és még a kertészkedést is illene profin űzni, különben a szomszéd lenéző pillantásokkal díjazza az elszáradt virágokat. Azonban ahogy drága, megboldogult Mamikám mondaná: "Kislányom, nem lehet két lovat megülni egy seggel!"

Folyton próbáljuk magunkat utolérni, és rohanunk valami után, hajszolunk valamit: "Majd elmegyek pihenni, amikor ezt a projektet sikeresen befejeztem, és megkaptam az előléptetést. Most nagyon sok a dolog, nem engedhetem meg magamnak, hogy szabadságra menjek. Most vagyok fiatal, most kell rálépni a gázpedálra, és majd pihenek, ha nyugdíjba mentem." Ismerősek ezek a gondolatok? Annyira kergetjük az álmainkat, a vágyott boldogságot, hogy közben elfelejtünk a jelenben élni, élvezni a most-ot. Mikor álltál meg utoljára akár egy pillanatra is, hogy rácsodálkozz a körülötted lévő világra?

Íme néhány konkrét ok, ami kiválthatja a kiégést:

  • Túlterhelés, munka-magánélet egyensúly hiánya:

    Éjjel-nappal dolgozol, még a hétvégéken is. A munkahelyi e-mailek a szabadidődben is elkísérnek, mint egy ragaszkodó kölyökkutya, de sajnos ezek nem olyan aranyosak.

  • Hiányzó kontroll, magas stressz szint:

    Olyan érzésed van, mintha egy süllyedő hajón lennél, de nem te tartod a kormányt. Nemhogy a jegyet nem te vetted a hajóra, de még az irányt is más választja helyetted. Ha nem te döntesz a munkád felett, az stresszhez és kimerültséghez vezet.

  • Elismerés hiánya, túlzott elvárások:

    Mindent megteszel, mégis úgy érzed, mintha egy üvegbúra alatt dolgoznál, amit senki sem vesz észre. Sőt, egy ideig azt hitted, a főnököd nem is ember, hanem egy robot: pörög-forog a saját tengelye körül, soha nem fárad el és Tőled is ezt várja el.

  • Munkahelyi kapcsolatok:

    Ha a kollégáid inkább hasonlítanak egy zombi apokalipszis szereplőire, mintsem támogató csapatra, nos, ez sem segít.

A kiégés jelei – Mikor gyanakodj?

A kiégés nem úgy jelentkezik, hogy egyszer csak felébredsz, és rájössz, hogy véged van. Inkább csendben kúszik fel rád, akár a borostyán, hogy elszívja előled a napfényt. Olyan ez, mint amikor éjjel bekapcsolva hagyod a tévét, és reggelre valami abszurd műsorra ébredsz. 

A kezdeti szakaszban inkább aktivitást tapasztalunk, észre sem vesszük a kiégés jeleit. Sőt, örülünk annak, hogy a szokásosnál magasabb fordulatszámon pörgünk, bár a belső elégedetlenség már jelen van. A második szakaszban kezdünk magunkba fordulni, csökken a teljesítőképességünk. Csak az utolsó szakaszban jellemző a belső üresség, a kimerültség, és a passzivitás.

  • Fáradtság: Állandóan fáradt vagy. Hiába alszol tizenkét órát, még mindig olyan érzésed van, mintha csak öt percre hunytad volna le a szemed. Ha tudsz egyáltalán aludni, hiszen az álmatlanság is sűrűn látogat meg az ágyadban. Ingerlékeny, enervált, kedvetlen vagy, a motivációt mítoszokból ismered.

  • Cinikusság: Az optimizmus már rég kiment a divatból, és most inkább mindent csak ironikusan kommentálsz. A céges megbeszéléseken bár mosolyogsz, de belül azt gondolod: "Egy újabb fél órás meeting, amit egy három mondatos e-mailben ( üdvözléssel és elköszönéssel együtt ) is meg lehetett volna oldani."

  • Hatékonyságcsökkenés: Nem emlékszel, mikor voltál utoljára igazán produktív. Semminek sincs értelme. És őszintén szólva, mindegy is. Munkád minősége sem a régi. 

Hogyan lehet kimászni ebből a kátyúból?

  • Prioritások felállítása: Valld be, nem vagy Te Szuperhős. Nem tudsz mindent egyszerre egyedül elvégezni, és ez teljesen rendben van. Nézd át a feladataidat, és döntsd el, mi az, ami tényleg fontos. A többivel pedig kínálj meg másokat, már ha van erre lehetőséged. Ha nincs hagyd későbbre.

  • Határaid kijelölése: Tessék megtanulni nemet mondani! Nem leszel kevésbé szerethetőbb csak azért, mert néha nemet mondasz. Ahogy életműdíjat sem fogsz azért kapni, mert minden feladatot elvállalsz. Segít, ha gyakorlod a munka-magánélet egyensúly megtartását is.

  • Hatékony időgazdálkodás: Ez a prioritások felállításával kezdődik és a delegálással folytatódik. Nem kell mindent egyedül elvégezned, nyugodtan kérj segítséget.

  • Pihenj, de komolyan: Pihenés alatt most nem arra gondolok, hogy a munkahelyi e-maileket nézegeted. Valódi pihenésről beszélek: menj el sétálni, nézd meg azt a sorozatot, amire sosem volt időd, olvass el egy könyvet, vagy csak heveredj le, és nézz ki a fejedből. Gondoskodj önmagadról! Szinte hallom, ahogy azt mondod: "De hát nincs időm pihenni!" Nos, ha nem pihensz, akkor hidd el, hogy kiégni is pontosan ennyi időd lesz.

  • Mozgás: Igen, tudom, hogy nem vagy profi sportoló, de nem is kell annak lenned. Egy könnyű séta a parkban, egy kis jóga, vagy csak néhány nyújtógyakorlat is csodákat művelhet. A mozgás javítja a hangulatodat és segít elterelni a figyelmed a problémákról.

  • Beszélj róla: Néha elég csak kibeszélni magadból a problémát. Lehet, hogy nem old meg mindent, de ha elmondod valakinek, hogyan érzel, az máris könnyít a terheken. Ha nincs kivel beszélni, meséld el kutyádnak a gondjaidat. Ő biztosan nem fog ítélkezni, csak talán elalszik közben.

Záró gondolatok

A kiégés úgy kezdődik, mint egy péntek esti buli, amitől azt vártad, hogy szenzációs lesz. De valahogy a közepén rádöbbensz, hogy inkább maradtál volna otthon papucsban és fagyival. Te már mennél haza, de nincs szabad taxi, várnod kell.

A jó hír az, hogy van kiút. Csak egy kis önreflexió, néhány okos lépés, és persze egy adag humor, meg egy kis önirónia kell, mert anélkül tényleg nehéz lenne túlélni a hétköznapokat. 

Sokat segíthet, ha nem ellenségként gondolsz a kiégésre, hanem jó barátként, aki jelzi, hogy itt az ideje a változásnak. És ha minden jól megy, a kutyád is újra bírja majd a képed. 

Szeretnéd tudni, hogy Téged mennyire érint a kiégés? Add meg az adataidat az "Ingyenes konzultáció" űrlapon keresztül, írd be a neved és e-mail címed a megfelelő helyre, az Üzenetbe pedig írd: "Kiégés teszt", és már küldöm is Neked az ingyenes tesztet!

Felhasznált irodalom:

Thomas Bergner - Burnout