Halogatás, avagy a szőnyeg, ami alá mindent besöpörhetsz

Ismerős számodra a Halogatás Mumus? Tudod, amikor le kellene adnod az anyagot, amit a főnököd három napja kért Tőled, de Te inkább cuki kölyökkutyás videókat böngészel, mert – valljuk be – most épp nincs lelki erőd még egy sort sem leírni? Ha igen, üdv a klubban! A halogatás az a kényelmes kis szőnyeg, ami alá minden fontos tennivalót besöpörsz, hogy helyette... nos, mindent csinálj, csak épp azt nem, amit kellene.
És tudod mit? Mindenki csinálja! Egy ideig megnyugtató, mintha egy bögre forró kakaót kortyolnál egy hideg napon – de ha a halogatás hosszú távon válik sportággá, az gyorsan vezethet stresszhez, szorongáshoz és annak a bizonyos "Miért vagyok én mindig ilyen szerencsétlen?" gondolatnak a befészkeléséhez.
A halogatás bizonyos mértékig elkerülhetetlen, és átmeneti kényelem teremt. Azonban rendszeresen és szándékosan késleltetni a feladatokat és kötelezettségeket, még akkor is, ha tisztában vagyunk annak lehetséges negatív következményeivel, vagy fontos teendőket halasztani későbbre, hogy helyettük kevésbé lényeges dolgokkal foglalkozzunk hosszú távon bűntudathoz, frusztrációhoz, elégedetlenséghez, alacsony önértékeléshez, kapkodáshoz és hibákhoz vezethet.
Na, de miért halogatunk? Nos, több oka is lehet – és ha megengeded, hadd dobjam fel kicsit a témát:
Nem érdekel eléggé a feladat – Valld be, néha annyira izgalmasnak találod a feladatot, mint egy foghúzást altatás nélkül. A motivációd pedig a béka feneke alatt csücsül.
A tökéletesség csapdája – Az agyad szinte minden egyes tennivalónál eljátssza a "Márpedig ez tökéletes lesz, különben sehogy" mantrát. Tökéletesség? Az egyetlen, amit elérsz vele, hogy még a feladat kezdetétől is megrettensz.
Félelem és szorongás – Mi van, ha nem lesz jó? Mi van, ha a főnököd azt mondja, hogy ez egy nagy rakás szerencsétlenség? És te, mint a világ legjobb halogatója, inkább nem csinálsz semmit, mert hát... ha nem kezdesz bele, akkor hibázni sem tudsz!
Információhiány – Nem világos a feladat? Nem probléma, inkább nem is állsz neki! Olyan, mintha térkép nélkül próbálnál navigálni egy végtelen útvesztőben.
Túl nagy a feladat – El sem tudod képzelni, hogy a végére érj, így a legjobb módszer: ne is kezdj bele! Helyette nézz meg egy újabb cuki videót.
Hogyan lehet kinyírni a Halogatás Mumust?
A halogatás egy önszabotáló stratégia, ezért ahhoz, hogy le tudjuk küzdeni, fontos az önismeret és az önszabályozás fejlesztése. A halogatás leküzdéséhez bevethetünk kognitív technikákat, amelyek segítenek leküzdeni a belső ellenállást és cselekvésre sarkallnak.
Az első lépés: beismerés. Igen, halogatunk. Most, hogy ezt lelepleztük, nézzük meg, hogyan lehet ezt a szabotőrt sakkban tartani – és itt nem a bűntudat és a szorongás lesz a fő fegyverünk, hanem néhány hasznos (és elég vicces) technika:
Feladatok felbontása apróbb részekre: Képzeld el, hogy egy gigászi csokor virág helyett egy-egy szálat szagolgatnál. Kisebb falatokban könnyebb megrágni a nagy falatokat is. (És lehet, hogy még élvezni is fogod.)
Célok és határidők kijelölése: Húzd meg a határt! Mondd meg magadnak, hogy "Ma eddig és eddig el kell jutnom, különben nem nézhetem meg a kiskutyás videókat." Hidd el, működik.
Jutalmazás és büntetés: Ígérj magadnak valami kis jutalmat, ha teljesítesz egy részcélt. És ha nem sikerül? Nos, nem nézheted meg a következő epizódot a sorozatodból. Nehéz lesz, tudom... de gondolj arra, hogy utána mennyivel jobban fog esni!
Időgazdálkodás: Tervezz meg minden napot, de ne katonás szigorral! Hagyd meg a helyet a spontán kávészüneteknek is – de tudd, hogy mire visszaülsz az asztalhoz, mihez fogsz hozzá. Az időzítő módszer, például a Pomodoro-technika, hatékony eszköz lehet a figyelem összpontosítására, és elkerülhetjük vele a túlhajszoltság érzését.
Pozitív gondolkodás: Mondd el magadnak, hogy meg tudod csinálni.
SzuperHős gyakorlat: Hogyan végezné el a kedvenc hősöm/karakterem ezt a feladatot? Mi lenne az első lépése? A következő? Ha egyetlen dolgot tehetne, hogy időben elvégezze a feladatot, mi lenne az? Hogyan érezné magát, ha nem végezné el? Mit tudok ebből hasznosítani én a jelenlegi helyzetemben? És ha ők képes rá, te miért ne lennél?
Záró gondolatok
Ha ezek nem válnak be, érdemes mélyebben is megvizsgálni az okokat, amik a halogatás csapdájába kényszerítenek. Milyen félelmek, érzések, emlékek, motívumok, ismétlődő mintázatok kapcsolódnak a halogatáshoz? Külsőre mindenkinél hasonlónak tűnik a halogatás, azonban mindenki halogatása mögött másfajta konfliktusok bújhatnak meg.
A folyamat során összekötjük a múltat a jelennel, hogy érzelmi és kognitív szinten is megértsük, mi történik velünk, bennünk. Ezzel biztosítva azt, hogy a halogatás miatt korábban érzett szorongást és frusztrációt a jövőben felválthassa az öröm és a büszkeség.
A halogatás leküzdése és az időnk hatékony beosztása nagyban hozzájárulhat a mindennapi életünk stresszmentességéhez és produktivitásához. A tudatosság növelése, a reális célok kitűzése és a megfelelő technikák alkalmazása révén könnyebben megbirkózhatunk feladatainkkal, és elkerülhetjük a halogatás csapdáját.
Az önismeret fejlesztése kulcsfontosságú a halogatás legyőzésében. Ha megérted, miért hajlasz a halogatásra, jobban fel tudsz készülni a kezelésére.
És ha nem tudsz kijutni a halogatás bűvköréből, tudd, hogy itt vagyok én, mint a segítőtársad, hogy együtt rúgjuk fenéken a Mumust!